Nasıl Pişirilmeli

Kümes hayvanları tüm evcilleştirilmiş çiftlik kuşları için kullanılan bir terim olup tavuk, hindi, kaz ve ördekleri kapsar. Tavuk bütün olarak, parça halinde veya kemiksiz şeritler halinde kesilmiş olarak satışa sunulur ve sonsuz sayıda yemek tarifinde yer alır.

Aşağıdaki Başlıklardan Birini Seçiniz

BİR BÜTÜN TAVUĞUN KEMİKLERİNİN AYIKLANMASI

Bir tavuğun kemiklerinin ayıklanması biraz zaman ve çaba gerektiren bir işlem olsa da, sonuç çok etkileyicidir.Kemiklerin ayrılmasından sonra, birçok farklı şekilde tavuk yemekleri yapılabilir.

Fransa’ya özgü “Ballotine” denilen tarifi yapabilmek için tavuğu kemiklerinden ayırıp içi doldurulup daha sonra dolma gibi yuvarlamak gerekir, bu uygulama dilimlenmesi kolay olduğundan davetler için ideal bir seçenektir.

1) Tavuğu göğüs kısmı aşağı gelecek şekilde yerleştirin ve sırt kemiği boyunca derisini kesin. Lades kemiğini çıkarın. Bıçağı kesiğin içine kaydırın ve eti yavaşça çekerek kaburgalardan sıyırarak ayırın. But ve kanat eklemlerine ulaşıncaya kadar eti kesmeye devam edin.

2) Kaburganın öbür tarafında bulunan eti sıyırarak ayırın. Tavuğun kemiklerini ayıklarken deriyi yırtmamaya özen gösterin. Kalça kısmını bağlayan eklem boyunca kesin.

3) Ortada göğüs kemiğine ulaşıncaya kadar kesmeye devam edin. Deriyi yırtmadan göğüs kemiğini kesip çıkarın. Eklemi açığa çıkarmak için her budu vücuttan dışarı doğru çekin.

4) Butları vücuda bağlayan lifleri kesin. Her iki buttaki kemikler açığa çıkıncaya kadar eti kesin ve geriye doğru sıyırın, sonra kemikleri dışarı çekin.

5) Kanat kemiklerini but kemikleri gibi çıkarın. Tavuk artık doldurulup sarılmaya hazır durumdadır. Tavuk suyu elde etmek için iskeletini ve kemiklerini saklayın.


Sayfa Başına Dön